«
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Türkiye’den Sosyal Medyaya İkinci Ceza Geldi!

Türkiye’den Sosyal Medyaya İkinci Ceza Geldi!

ceza

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan platformlara temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. 2 Kasım’da Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok, Dailymotion, Periscope gibi şirketlere verilen 10’ar milyon TL’lik ilk ceza sonrası verilen süre de doldu ve ikinci ceza kesildi!

.

  Sosyal Medya Cezayı Umursamadı!

.

TBMM’den geçen sosyal medya düzenlemesi sonrasında Facebook, Twitter, TikTok, Instagram gibi günlük erişimi 1 milyondan fazla olan şirketlerin Türkiye’de temsilci bulundurması zorunlu hale getirilmişti.

.

ceza

.

Şirketlere verilen ilk süre kapsamında sadece Rus merkezli VKontakte (VK) sosyal medya platformu temsilci yetkilendirirken, diğer sosyal medya devleri adım atmadı. Bunun sonucunda da Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, LinkedIn, TikTok, Dailymotion, Periscope gibi şirketlere ayrı ayrı 10 milyon TL para cezası verildi.

.

İlk cezadan sonra 1 aylık ek yasal süre tanınan şirketler,  temsilcilik açmak için girişimde bulunmadı ve cezayı umursamadılar. Sosyal medya devlerine bu kez, yasada yer alan madde uyarınca 30’ar milyon TL para cezası kesildi.

.

Peki Şimdi Ne Olacak?

.

Şirketler 30 milyon TL’lik cezayı ödeyip Türkiye’de temsilcilik açmazsa, yasa gereği sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de bulunan vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerden reklam alması üç ay boyunca yasaklanacak. Bu üç aylık süre sonunda şirketler yine temsilcilik açmazsa; BTK, mahkemeye başvurarak ilk aşamada yüzde 50 bant daraltma cezası verilmesini talep edecek. Mahkeme kararına rağmen, 30 günlük süre içinde talep karşılanmazsa bu kez de yüzde 90 bant daraltma cezası getirilebilecek.

.

ceza

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *