«
CLUBHOUSE

ABD ile arasında yaşanan ticari savaş ve koronavirüsün çıkış noktası olması nedeniyle gündemimizden düşmeyen Çin internet konusunda dışa açık olmayan bir ülke. Çin’de Google servislerine veya Facebook gibi sosyal medya platformlarına erişime izin verilmiyor, Weibo gibi ülkeye ait platformlar kullanılmakta.

.

Clubhouse’a İlk Yasak Geldi!

.

Şu anda sadece iPhone ve iPad’de çalışan ve davetiye ile katılım sağlanan Clubhouse uygulaması son günlerde dünya genelinde ve ülkemizde popülaritesi artmış durumda. Uygulamayı yasaklayan ilk ülke ise Çin oldu.

.

Çin, Clubhouse Uygulamasını Yasakladı

.

Sansürden kaçmak için Clubhouse uygulamasını tercih eden Çinli kullanıcılar, Uygur Türkleri ve Tayvan’ın bağımsızlığı gibi konuları tartışabilecekleri bir ortam hazırladı. Ancak vatandaşların sansürden kaçmak için uygulamaya akın etmesi, yasağın ne zaman geleceğini düşündürüyordu.

.

Düşünülen oldu ve Çin’deki çoğu şehirde şu anda VPN kullanmadan uygulamaya erişmek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde yasağın tüm ülke genelinde aktif hale gelmesi beklenirken, teknik tarafta yapılan kontroller doğrudan devlet tarafından bir yasak uygulandığını doğrular durumda.

.

Clubhouse’a İlk Yasak Geldi!

.

Çinli sansür izleme ve geçici çözüm oluşturma grubu Greatfire.org, uygulamanın API’sinin Pekin saatiyle Pazartesi günü akşam 7 civarında engellendiğini tespit ettiklerini paylaştı. Aslında Çin hükümeti uygulamayı ilk çıktığı dönemlerde yasaklamıştı.

.

Clubhouse uzun bir süredir Çin’deki App Store’da mevcut değildi. Hong Kong merkezli South China Morning Post’a göre, kullanıcılar internet üzerinden Clubhouse davetiyesi ve farklı ülkelere ait Apple kimlikleri satın alarak bu engeli geçiyordu.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *