Bu inanılmaz videoda NASA Perseverance Mars gezgini inişini izleyin | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Bu inanılmaz videoda NASA Perseverance Mars gezgini inişini izleyin

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu inanılmaz videoda NASA Perseverance Mars gezgini inişini izleyin

NASA, Perseverance gezgininin Mars’a cüretkar inişinin videosunu yayınladı ve geçen hafta sonlarında dramatik inişin daha önce hiç görülmemiş görüntüleri de dahil olmak üzere “Mars’a Nasıl İnilir?” Bu, yıllarca süren planlama ve Dünya’dan kırmızı gezegene yedi aylık seyahatin doruk noktasıydı ve birçok şey yanlış gidebilirdi.

İniş asla sadece uzay aracını çevirip Mars toprağına Perseverance yatırmaktan ibaret olmayacaktı. İlk önce aşırı yavaşlama geldi , uzay aracı büyük miktarda hız azaltmak için Mars’ın atmosferini kullanıyordu. Büyük bir paraşüt, Sebat’ı kasanın serbest bırakılabileceği noktaya kadar yavaşlattı.

Bu inanılmaz videoda NASA Perseverance Mars gezgini inişini izleyin

Daha sonra toplam on altı roket, jetpack denen şeyi yüzeyin hemen üstüne getirdi ve gezici dört kabloyla – NASA’nın Sky Crane adını verdiği bir sistemi kullanarak – son 70 fit kadar aşağıya indirildi . Bu şekilde, altı adet tek tek çalıştırılan ve mafsallı tekerleği birbirine temas ettiğinden, her türlü zorlu araziye uyum sağlayabilir.

Daha fazla stres ödünç vermek, NASA’nın iniş sürecini uzaktan uçuramamasıydı. Aslında, Dünya’dan Mars’a bir sinyal göndermek için zaman gecikmesi aslında iniş işleminin kendisinin aldığından daha uzun olduğu için, hemen hemen baştan belirlenmişti. Bir gidiş-dönüş mesajı için yaklaşık 22 dakika olan bu, öngörülemeyen sorunların üstesinden gelmek için çok fazla gecikmeydi.

Sonuç olarak, Perseverance kendi pilotuydu. Bu, arazinin uygun olduğundan emin olmak için jetpack’in altındaki zeminin son dakikada taranmasını ve herhangi bir son ayarlamayı içeriyordu. Gezici projesini yürüten NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı başarılı bir iniş haberi aldığında, Perseverance aslında birkaç dakikadır Mars yüzeyinde ürperiyordu.

Görüntüler, Mars’a iniş deneyimine bir göz atmak için uçuş aracına eklenen Giriş İniş ve İniş sistemi tarafından çekildi. Perseverance Entry, Descent ve Landing kamera takımı lideri Dave Gruel’e göre, sistem uzay aracına ve gezgine hiçbir şekilde müdahale edemedi. “Sonunda, kamera sistemimiz çalışmasa bile görevin yüzde 100 başarılı olabileceğini biliyorduk.”

Bu inanılmaz videoda NASA Perseverance Mars gezgini inişini izleyin

İniş işlemi sırasında 23.000’den fazla görüntü dahil olmak üzere 30GB’ın biraz üzerinde bilgi toplandı. Bazıları paraşüte bakan ve arka kabuğa monte edilmiş birden fazla kamera vardı, bir Descent Stage aşağı bakan kamera, biri iniş aşamasına bakmak için gezicinin tepesinde ve son olarak aşağı bakan bir kamera vardı. gezici. Oraya bir mikrofon da monte edildi, ancak Gruel’e göre aslında herhangi bir ses yakalamadı.

Azim elbette bundan sonra boşta fazla zaman harcamak olmayacak. Perseverance’ın yedi farklı cihaz ve neredeyse 20 kamera dahil olmak üzere çeşitli sistemleri çevrimiçi hale getirmenin, bunları tanılama yoluyla çalıştırmasının ve genellikle onlara JPL ve ortaklarının aklındaki jeolojik ve diğer araştırmalar için yeşil ışık yakmasının yanı sıra, Perseverance’ın da ihtiyacı var. kaçak yolcu yerleştirmek için. Bu Mars helikopteri, Ingenuity .

Zekanın rolü, başka bir gezegende motorlu uçuşun mümkün olduğunu göstermek olacaktır. Helikopterin şarj olması ve ardından fotoğraf ve video çekmek için Mars gökyüzüne çıkması bekleniyor. Bununla birlikte, gelecekteki görevler, Ingenuity’nin bulgularını daha bilimsel çabalar için kullanmanın yanı sıra, geçici bir iletişim ağı ile Mars’a mürettebatlı gezileri destekleme potansiyeline sahip olacak.

Bu bir süre daha olmayacak, ancak NASA daha önce Perseverance’ı ziyaret etmek için bir gezi planlıyor. Gezginin Mars’taki hedeflerinden biri, numuneleri toplamak ve bunları gezegenin yüzeyinde birkaç yıl dayanacak şekilde özel olarak tasarlanmış tüpler halinde paketlemektir. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile işbirliği içinde gelecekteki bir görev, bu önbelleğe alınmış örnekleri toplayacak ve onları gezegenin yörüngesine getirecek ve daha sonra onları geri getirecek ve daha derin analiz için Dünya’ya geri getirecek.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: