«
cruise-origin-2-1-1536x891

Kabinleri sürücüsüz elektrikli bölmelerle değiştirmeyi amaçlayan GM destekli otonom araç başlangıcı olan Cruise AV, geniş bir robotaksi sunumuna hazırlanırken büyük silahlar getirdi. Eski Delta Hava Yolları Operasyon Direktörü Gil West, yeni COO’su olarak Cruise’a katıldı ve burada otonomiyi geniş ölçekte nasıl başlatacağını belirlemekten sorumlu olacak.

“Büyük robotaxi dağıtımları operasyonel büyük havayolu çok benzeyen,” Kyle Vogt, Cruise’de Başkanı ve CTO’su, işaret bugün yeni kiralama ilanında yaşanan. “Tıpkı uçaklar gibi, her AV’nin şarj edilmesi, temizlenmesi, bakımı ve onarımı gerekiyor. Büyük ölçekli, sabit altyapı merkezlerini içerebilir, ancak aynı zamanda büyük yüzer / dağıtılmış / dış kaynaklı altyapıyı da içerecektir. “

Cruise, robotaksiyi yola götürmek için eski Delta COO'yu kaptı

O halde West’in işi bazı açılardan tanıdık gelecektir. Yönetici Delta’da on iki yıldan fazla zaman geçirdi ve Eylül 2020’de emekli olmadan önce 2014’te COO oldu. Bu görevde, 1.300 uçağı kapsayan ve 16 milyar dolarlık devasa bir bütçeyle havayolunun dünya çapındaki operasyonlarını yönetmekten sorumluydu.

Vogt, Cruise’daki zorlukların yine de farklı olacağını belirtiyor. CTO, Cruise’un GM’nin kısa süre önce yeniden adlandırılan Factory ZERO’da böyle bir otonom araç filosu inşa etme kapasitesine sahip olduğunu öne sürerek, “Bir robotaksi filosunun, aynı ~ 50 milyar $ gelire ulaşmak için Delta’nın filosundan 200-500 kat daha büyük olması gerekebilir” dedi . Detroit-Hamtramck Assembly Center, Cadillac CT6 ve Chevrolet Impala gibi araçların üretiminden Cruise Origin dahil elektrikli modellere geçmesi için yeniden düzenleniyor.

Bir yıl önce tanıtılan Origin, Cruise’un robotaxi hizmetini başlatmak için kullanmayı planladığı, amaca yönelik olarak tasarlanmış bir elektrikli araç . Test filosunu oluşturan güçlendirilmiş Bolt EV’lerin aksine, Origin başlangıçtan itibaren otonomi için tasarlanmıştı . Direksiyon simidi, pedallar veya aynalar gibi geleneksel kontrollerden yoksun, her iki tarafta sürgülü kapılarla erişilen dört kişilik geniş oturma yeri, varış yerlerini ayarlamak, yolculuk ilerlemesini izlemek, HVAC ayarlarını ayarlamak ve medya oynatmayı kontrol etmek için yerleşik dokunmatik ekranlar vardır.

Vogt’un vurguladığı gibi, yarım milyon veya daha fazla araçtan oluşan bir filo, sadece bir üretim muamması değil, aynı zamanda operasyoneldir. “Ancak bu filo, Fedex, UPS veya ABD Posta Hizmetleri ile aynı ölçekte muazzam bir operasyonel altyapıya ihtiyaç duyacak” diyor.

Cruise, robotaksiyi yola götürmek için eski Delta COO'yu kaptı

Cruise, Origin AV’nin üretiminin 2022’de Fabrika SIFIR’da başlamasını beklediğini söyledi. San Francisco’da bir test filosu işletiyor olsa da, şirketin araç çağırma hizmetini ilk olarak nerede başlatmayı planladığı belli değil. Ekim 2020’de, otonom elektrikli araçlarını Kaliforniya’da bir insan yedek sürücüsü olmadan çalıştırma izni verildi .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *