«
8920372379698

2013’te piyasaya sürülmesinden bu yana  Grand Theft Auto 5  sadece popülerlik kazandı. Bunun çoğu, her yerde sorun çıkaranlara her türlü yaramazlık ve kargaşanın üstesinden gelmeleri için ilham veren çılgın Çevrimiçi  bileşeninden kaynaklanıyor  . Bununla birlikte, GTA Online  bu günlerde ilgi odağı olma eğiliminde olsa da ( Rockstar’ın oyun için tek oyunculu DLC yayınlamaya yönelik orijinal planlarını gölgede bıraksa bile ), temel oyunun kampanyasının aslında çok heyecan verici bir hikayesi var. 

Genişleyen açık dünyası, renkli karakterleri, çifte haçları, ters giden film yapımları ve korkunç hükümet komploları ile  Grand Theft Auto 5’in  konusu ilk bakışta düşündüğünüzden çok daha karmaşık. Bunu akılda tutarak, hikayenin ana olaylarına bağlanan karakterler için kayda değer soygunlar ve arka planlar da dahil olmak üzere bu vahşi oyunu parçalayalım. Kemer bağlamak.

GTA 5 güneye giden bir soygunla başladı

Hikaye, 2004 yılında bir banka soyguncusu ekibinin – Michael Townley , Brad, Trevor ve isimsiz bir kaçış sürücüsü ile uzaktan bağlantı kurdukları Lester – bir güvenlik şirketini soymaya çalışmasıyla başlar. Trevor bir güvenlik görevlisini öldürünce işler ters gider ve ekip polis tarafından kovalanır. Kaçış şoförleri öldürülür ve mürettebatın geri kalanı yaya olarak kaçmaya çalışır. Ardından gelen çatışmada Trevor, Michael’ın öldüğüne inanarak kaçar. Aslında Michael, tanık korumada yeni bir başlangıç karşılığında mürettebatını devretmek için FIB ile bir anlaşma yapmıştı. Basına açıklanan resmi haber, Brad’in ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı ve Michael’ın toprağa verildiği yönünde.

Dokuz yıl sonra, Michael şu anda terapide. Yeni adı Michael De Santa altında, o ve karısı bir aile kurdular. Bununla birlikte, Michael günlük işlerden mutsuzdur ve ara sıra eski hayatının aksiyonunu kaçırır, bu da korumasından sorumlu yozlaşmış FIB ajanı Dave Norton’un büyük korkularına neden olur .

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

Michael, Franklin’le tanışır

Michael, oğlunun arabası Lamar ve Franklin adlı iki çete üyesi tarafından çalındığında, suç hayatının tadına tekrar varır . Bu ikisi zar zor geçiniyor ve hayatlarını, müşterilerinden arabaları geri almak için hırsızlık da dahil olmak üzere gizli yöntemler kullanan Simeon adlı gölgeli bir araba satıcısı için çalışarak kazanıyor. Ne yazık ki Franklin ve şirket için Michael, arabadan çıktıklarında bu arabanın arka koltuğundaydı ve hırsızlık girişiminden hiç de memnun değil.

Michael, Simeon’un işini batırır ve adamı silah zoruyla tehdit eder, ancak görünüşe göre Franklin’in korkusuz tavrına bir parıltı katar. Michael’ın patlaması Franklin’in işini kaybetmesine rağmen, ikisi anlaştılar ve Michael, Franklin’i bir ara bir şeyler içmek ve sohbet etmek için evine gelmeye davet eder. Bu arada Franklin, zorba teyzesiyle yıkık eski bir evde çılgınca yaşamaya devam ediyor. Ayrıca, Lamar’ın neredeyse her zaman kötü giden giderek daha tehlikeli planlarıyla mücadele etmek zorundadır .

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

Güzel bir arkadaşlığın başlangıcı

Yanlış giden bir uyuşturucu anlaşmasının sonuçlarından sağ çıktıktan sonra  Franklin, Michael’ın arkadaşlık teklifini kabul etmeye karar verir ve bunun kendisi için daha iyi bir duruma yol açacağını umar. Franklin, Michael’ı ziyarete geldiğinde, hemen tepkisi, Michael’ın başka bir sıkılmış zengin tuhaf olduğunu düşünmek olur. Bununla birlikte, işler onun için kötü gitmeden önce Michael’ın teknesini arkasından satmaya çalışan oğlu Jimmy’den sıkıntılı bir telefon aldığında, ikisi birlikte ilk gerçek hareketlerine atılırlar. Şimdi bir hırsız çetesi, Michael’ın teknesi ve yedekte çocuğuyla şehirden hızla çıkıyor.

Franklin’in Michael’ın arabasından yelkenliye atlayarak eşyalarını gösterdiği yüksek hızlı bir kovalamaca başlar. Bu kurtarmanın ardından Jimmy, Franklin’i idolleştiriyor gibi görünürken, Michael, kendisi için işi olduğu zaman Franklin’e kesinlikle haber vereceğine karar verdi. Bununla Jimmy güvende ve yeni bir ortaklık kuruldu.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

Madrazo ve GTA 5’in ilk soygunu

Oğlu eve sağ salim dönmesine rağmen, Michael çok geçmeden De Santa evinde her şeyin parlak ve güneşli olmadığını keşfeder. Karısını tenis hocasıyla yatakta yakaladıktan sonra, Michael öfkeye kapılır. Michael ve Franklin, eğitmeni Vinewood Tepeleri’ndeki bir eve kadar kovalar ve üst güverteyi binanın dışına çekerek onu tamamen yok etmeyi başarır. 

Ne yazık ki, bu ev tenis hocasına değil , ikisini birden vuran güçlü bir uyuşturucu baronu olan Martin Madrazo’nun metresine aitti . Michael ve Franklin tetikçilerini gönderdikten sonra, Madrazo onlara hayatlarını sürdürmek istiyorlarsa zararları ödemelerini beklediğini söyler. Bu parayı bir an önce elde etmeye can atan Michael, eski arkadaşı Lester ile bağlantıya geçer. Michael, Lester’a samimiyetini kanıtlamak için eski dostunun sosyal medya platformu Lifeinvader’ın CEO’suna suikast düzenleme görevini yerine getirmesine yardım eder, ardından Michael ve yeni ekibi ayrıntılı bir mücevher soygunu gerçekleştirir. Madrazo’ya borçlu olduğu kadar ödeme yapılır ve Michael ve Franklin’in kızgınlığı bir anlığına söner.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
Trevor hikayeye giriyor

Mücevher soygunu, çölde yaşayan Trevor’ın dikkatini çeker ve hemen Michael’ın hala hayatta olduğunu ortaya çıkarır. Trevor, son birkaç yıldır Brad’e hapishanede mektuplar yazdığına inanıyor, yazışmalarının aslında Trevor’ın ölü ortağı olarak Trevor’ı takip etmenin ve Michael’ın durumunu korumanın bir yolu olarak yazan FIB ajanı Dave Norton ile olduğunu fark etmiyor. Kapak hikayesi.

Trevor, bölgesindeki çeşitli çeteleri birbirine karşı oynayarak geçimini sağlıyor ve kristal meth pişirme ve satışı da dahil olmak üzere her türlü yasadışı işlemi kolaylaştırıyor. Yerel bir motosiklet çetesinin (ve Grand Theft Auto 4: The Lost and the Damned’ın baş kahramanı)  Johnny Klebitz’i öldürdükten sonra , Trevor rekabetini mahvetmeye başlar. Klebitz’in çetesinin geri kalanını neredeyse tamamen yok eder ve Çin Wei Cheng Üçlüsü’nün kendi topraklarına giren birkaç üyesini ele geçirir . 

Trevor ve arkadaşı Wade, Michael’ın bunca zamandır tam olarak nerede olduğunu öğrenmek için Los Santos’a gider.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

Rahatsız bir buluşma

Trevor, Michael ile suç hayatına döndüğünü keşfeden karısı arasındaki bir anlaşmazlık sırasında Michael’ın evine gelir. De Santas’ın hiçbiri Trevor’ı görmekten özellikle heyecan duymaz, çünkü onun varlığının yalnızca her zamankinden daha büyük bir tehlikede oldukları anlamına geldiğini bilirler. Ancak Michael, kızı Tracey’nin televizyonda yozlaşmış radyo ve televizyon kişiliği Lazlow Jones’un sunduğu Fame or Shame adlı programın seçmelerine katılarak kendini küçük düşürmek üzere olduğunu öğrendiğinde bu rahatsız edici buluşma yarıda kesilir .

İki adam televizyon stüdyosuna koşar ve seçmeleri durdurur, bu da Jones’u dövüp aşağıladıkları bir kovalamacaya yol açar. Michael ve Trevor kısa bir süre eski günleri anımsarlar ve geçici olarak bağlantıda kalmaya karar verirler. Trevor ve Wade, Wade’in kuzeni Floyd’a ait bir daireye zorla taşınır ve Trevor, iş girişimlerini Los Santos’a genişletme planlarına başlar.

Federaller için çalışmak

FIB, Michael’ın sadece Madrazo’yu geri ödemek için olduğu konusunda ısrar etse bile, suça dönüşünden pek memnun değil. Dave Norton, onu taviz veren bir pozisyona soktuğu için misilleme olarak, Michael’a, sırlarının saklanmasını istiyorsa, FIB için birkaç masa altı işi yapması gerektiğini söyler. Bilinçsizce vurulduktan sonra Michael, bir ceset gibi davranması ve rakip bir istihbarat örgütü olan IAA’dan şüpheli bir terörist hakkında bilgi çalması gereken bir işe gönderilir .

Ellerinde bu bilgilerle (ve birkaç IAA ajanının talihsiz ölümünün ardından), Michael ve ekibi, Ferdinand Kerimov adında bir terörist olduğundan şüphelenilen kişiyi kaçırmayı başarır. Michael ve Norton başka suikastın ilgilenirken, Trevor adında başka bozuk FIB ajan tarafından tahsil edilir Steve Haines ile Kerimov işkence bilgiler için. Adamın masum olduğu ortaya çıksa da, Trevor’a Kerimov’u öldürmesi emredilir. Bunun yerine Trevor, Kerimov’u bir havaalanına götürür ve serbest kalmasına izin verir. Şu an için FIB istediklerini elde etti ve Michael’ın sırları yeniden güvende.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

Hayatı yaşamak

Suç hayatı, dahil olan herkes için çalışıyor gibi görünüyor. Michael’ın ailesi taşındı, ona biraz huzur ve sessizlik verdi. Franklin, Lester için bazı suikast görevlerini yerine getirdikten sonra tepelerde gösterişli yeni bir eve taşınmayı başarır ve sonunda teyzesinin evinden çıkar.

Bu arada Trevor, güçlü ve tehlikeli bir özel askeri müteahhit olan Merryweather Security’ye ait bir malzeme sevkiyatını araştırmak için Floyd’un bir longshoreman olarak bağlantılarını kullandı . Trevor, Michael ve Franklin’in yardımıyla bu Merryweather gönderisini çalmayı başarır , ancak Lester onlara ürünü iade etmeleri gerektiğini söylediğinde dehşete düşer. Son derece deneysel bir süper silahı ortadan kaldırdıkları ortaya çıktı, yani eğer onu geri almazlarsa, hepsinin üzerine bir hedef çizecekler.

İlk başta, Trevor cihazı iade etmeyi reddediyor, ancak Michael gelecekte daha büyük ve daha iyi işler olacağına söz verdiğinde kabul ediyor. Yine de bu üçlünün Merryweather ile yolları son kez kesişmeyecek.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

Devin Weston GTA 5’in resmine girdi

Zırhlı bir arabanın çalınmasının ardından çete, maaş bordrosunda en az birkaç FIB üyesi olan güçlü bir milyarder olan Devin Weston ile temasa geçer . Çetenin birkaç soygununun Weston’ın hedeflerine daha fazla yardımcı olmak için harekete geçirildiği ortaya çıktı, bu nedenle Weston, Michael ve ekibi için büyük bir ödeme yapılmasına yardımcı oluyor ve onlara daha fazla iş sunuyor. Weston , ikisinin birlikte bir film çekmesi ve Weston’ın Richards’ın stüdyosuna yaptığı yatırımı daha karlı hale getirmesi umuduyla , Michael’ı idolü bir Vinewood yapımcısı olan Solomon Richards ile temasa geçirir . Weston ayrıca Franklin ve Trevor’ı koleksiyonu için birden fazla spor araba çalmakla görevlendirir; bu, Franklin’in fazlasıyla aşina olduğu bir iş.

Bu süre zarfında, Michael ve Trevor, Madrazo için tekrar çalışmak için temasa geçerler, ancak Trevor, Madrazo’nun karısı Patricia’ya nasıl davrandığını görünce işler daha da kötüye gider. Trevor, Patricia’yı kaçırır ve ona karşı hisler beslemeye başlar ve bu yeni gelişme Trevor ve Michael’ı Madrazo’dan saklanmaya gönderir.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

tren işi

Trevor , Madrazo’dan saklanırken, yine Merryweather’dan çalar, kargo uçaklarından birini kaçırır ve resmen kendisini daha da fazla hedef haline getirir. Trevor, su üzerinde vurulurken uçaktan kurtulmayı başarır. 

Kısa bir süre sonra, Trevor bir Vahşi Batı filminden fırlamış gibi bir iş teklif eder : O ve Michael bir tren soyacaklar . Doğal olarak, soygun tamamen sorunsuz gitmez, ancak eski bir eser içeren bir evrak çantasıyla ondan kurtulmayı başarırlar. Bunun Madrazo’nun topladığı türden bir şey olduğunu bilen Michael, Patricia’yı kocasına geri vermenin yanı sıra bunu bir barış teklifi olarak kullanmalarını önerir.

Trevor başlangıçta reddetmesine rağmen, Michael, parayı tüm eyalette dolaştırıyor gibi görünen devasa bir banka olan Union Depository’yi soyduklarında ileride daha büyük ve daha iyi bir iş vaadiyle bir kez daha bunu yapmaya ikna eder . Trevor kabul eder ve Patricia eve geri döner, ancak Trevor, Madrazo’ya bir daha kötü davranırsa şiddetle tehdit etmeye karşı koyamaz. 

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
Trevor gerçeği öğrenir

Michael, emeklilik hayatına geri dönmeyi planlayarak Los Santos’taki evine yerleşir. Bu arada Trevor, Floyd ve kız arkadaşı ile soğukkanlılığını kaybeder ve onları öldürür, karargah değişikliğini gerektirir. Vanilla Unicorn adlı yerel bir striptiz kulübünde dükkan açtıktan sonra Trevor, şok edici haberler almaya gelir. 

Michael’a Brad’i hapisten kaçırmaya yönelik yeni planını anlattıktan sonra, Michael sonunda Brad’in yıllar önce öldüğünü ağzından kaçırır. Öfkelenen Trevor , gerçeği öğrenmek için “Michael”ın gömüldüğü yere gider . Michael, Trevor’ı takip eder ve onu Michael’ın sahte mezarını kazarken bulur, bu mezarda Brad’in cesedinin olduğu ortaya çıkar. İkisi silahlarını birbirlerine çekerler, ancak Triad’lar Trevor’dan intikam almak için geldiklerinde kesintiye uğrarlar. Bir çatışmadan sonra, Triad’lar Michael’ı kaçırırlar ve onun Trevor’ın sevgilisi olduğuna inanırlar.

Michael esir tutulurken, Trevor ve Franklin , onlara söz verdiği parayı ödememeye karar veren Devin Weston için son bir iş yaparlar. Bu ihanetin ardından Franklin ve Lester, Triad’ların nerede saklandığını bulur ve Franklin onu kurtarır ve bu süreçte birkaç gangster öldürür.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
Sonsuza kadar en iyi arkadaşlar

Dave Norton, Michael’a FIB karargahına girer ve Steve Haines ile Norton’un son karanlık işlerinin üstünü örtmeye yardımcı olacak bazı dosyaları çalarsa, sicilinin silineceğini ve tamamen suçlu olacağını söyleyen Dave Norton tarafından son bir görev verilir. Özgür adam. Michael bu soygunu planlarken, Devin Weston’ın Michael ve Solomon’ın yapımcılığını üstlendiği filmi yayınlamamaya karar verdiğini, bunun yerine “başarısız” yapımdan sigorta ödemesini almayı tercih ettiğini öğrenir. Misilleme olarak,  Michael filmi  Weston’ın avukatının kazara ölümüyle sonuçlanan bir kovalamacada çalar .

Michael ve Franklin, FIB karargahına baskın yapmayı başarır ve Dave Norton, pazarlığın kendisine düşen kısmını tutmayı kabul eder. Ne yazık ki, Michael ve Dave daha sonra Merryweather, IAA ve Steve Haines’in kendisi de dahil olmak üzere intikam almak için birden fazla grupla karşı karşıya kalırlar . Michael ve bağlantıları, Trevor geldiğinde ve onlara karşılık vermelerine yardım ettiğinde, sonraki çatışmadan kurtulmayı başarır. Trevor hala Michael’ın ihanetinden zarar görse de, ikisi titrek bir ateşkese varır ve Union Depository soygununda birlikte ilerlemeye karar verirler.

Bir yıldız doğar, bir sürü adam ölür

Bu sırada Franklin, arkadaşı Lamar’ın Ballas adlı rakip bir çete tarafından kaçırıldığını öğrenir. Franklin, Michael ve Trevor’ın yardımıyla  Lamar’ı kurtarır . Ancak eve döndüğünde, Franklin, hepsi için bir sorumluluk haline geldiğine inandıkları Trevor’u öldürmesi gerektiğini söyleyen Dave Norton ve Steve Haines ile karşı karşıya kalır.

Tutku projesi düzelmiş ve ailesiyle ilişkisi düzelmekte olan Michael, filmi kendisi yayınlamaya karar verir. Filmin galasında Weston gelir ve Michael’a ailesini öldürmesi için Merryweather paralı askerlerini tuttuğunu söyler. Michael ve oğlu saldırganları savuşturduktan sonra, Michael Weston’dan intikamını planlamaya başlar.

Ancak önce, üçlü Birlik Deposu soygununu başarmalıdır. Merryweather Güvenliği ve kuşatılmış Los Santos Polis Departmanı’nın müdahalesine rağmen , iş başarılı . Ancak Franklin, Devin Weston’ı evde kendisini beklerken bulduğunda işler dramatik bir şekilde geri döner. Weston, Franklin’e Michael’ı öldürmesi gerektiğini söyler ve Franklin’e bir seçenek bırakır: Michael’ı öldür, Trevor’ı öldür ya da başka bir yol bul.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
GTA 5’in hikayesinde son seçim Franklin’e verildi

Orada üç farklı sonlar için GTA 5 Franklin kararına bağlı ‘ın hikayesi. Eğer Franklin seçer Trevor öldürmek , Trevor ile biter yakıt sızıntısı başlar bir gaz tankerine, arabasını çökmesini bir kovalamaca ortaya çıkar. Franklin silahını ateşler, yakıtı ateşler ve Trevor’ı canlı canlı yakar. Michael, Franklin’e Trevor’ın ölümünü işlerken ikisinin yollarını ayırması gerektiğini söyler.

Franklin, Weston’ın emirlerini yerine getirmeye ve Michael’ı öldürmeye karar verirse, yardım için Trevor’a ulaşmaya çalışacaktır. Ancak Trevor, Michael ile görüşmeye ilgisiz olduğunu ifade edecek ve onu hala dokuz yıl önce çeteyi sattığı için bir hain olarak görecektir. Franklin daha sonra Michael’ı evinden bir köprüye kadar kovalayacak ve Michael burada düşüp ölecek. Bunu takiben, Michael’ın ailesi, Franklin’in ölümünün arkasında olduğunu bildiklerini ifade edecekler. Michael’ın dul eşi Franklin’e ailesinden uzak durmasını söylemesi için mesaj atacak, Jimmy ise ihaneti için onu lanetleyecek.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

GTA 5 hikayesi de mutlu sonla bitebilir

Ancak Franklin, arkadaşlarını açmamaya karar verirse, hepsini kurtarmak için başka bir yol bulma konusunda yardım için Lester’a gidecektir  . Trevor ve Michael ile birlikte tüm düşmanlarından kurtulmak için bir plan yaparlar. Michael Ballas’ın liderini ortadan kaldırır, Trevor Steve Haines’i öldürür ve Franklin Triad’ların kafasını havaya uçurur.

Bu hedeflerin ardından Trevor, listelerindeki son adamı kaçırmak için Merryweather’ın paralı askerleriyle son bir kez savaşır: Devin Weston. Üçlü, Weston’ı değerli spor arabalarından birinin arkasına doldurur ve onu bir uçurumdan aşağı iter, arabayı yok eder ve Weston’ı öldürür. 

Düşmanları gönderildi ve kayıtları minnettar bir Dave Norton tarafından sildi, üçlü bir süre gizli kalmayı ve arkadaş kalmayı kabul etti. In dünyasına Grand Theft Auto , bu kan banyosu Hiç olasılıkla bulmak için konum olarak mutlu sona yakın şeydir.

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi

GTA 5’in ana karakterleri hakkında bilinmesi gereken çok şey var, ancak temel bilgilerle başlayalım.

Gerçek şu ki Grand Theft Auto 5’in tanıtıma ihtiyacı yok çünkü bu efsane oyunu duymayan veya bilmeyen yoktur diye tahmin ediyoruz. Tarihteki en kârlı eğlence medyası parçalarından biri olarak, video oyun endüstrisi ve genel olarak medya üzerinde sismik bir etkisi olan devasa bir oyundur. Çok oyunculu muadili GTA Online’ın sürekli artan popülaritesi ve en az üç farklı konsol neslinde planlanan varlığı ile oyunun daha uzun süre popülerliğini koruyacağı gayet açık ve nettir.

Ancak hiçbir yere gitmeyen başka bir şey de oyunun tek oyunculu modu . Ne yazık ki hicivli suç destanının hayranları için, geliştirici Rockstar Games ana oyun için hiçbir zaman tek oyunculu DLC yayınlamadı. Yine de, pek çok sert eleştirisi ve renkli karakterleri olan dikkat çekici bir hikaye sahiptir bu bahsi geçen oyun.

11 Numara: Franklin Clinton

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 25
 • Yükseklik: 6 ayak
 • Meslek: Hırsız, Uyuşturucu Satıcısı, Repo Man
 • Eğlenceli gerçekler: Tenis oynamaz. Bazen hayvanları ezdikten sonra özür dileyecek

Franklin, Grand Theft Auto 5’teki ana kahramanların en genci ve tartışmasız en sempatik olanıdır.

1988’de doğdu, babası ve uyuşturucu bağımlısı annesiyle birlikte zor bir çocukluk geçirdi. Oyunun başında dürüst bir hayat kurmaya çalışıyor ama sonunda diğer iki ana karakterle birleşiyor ve aynı zamanda bir banka soyguncusu oluyor.

10 Numara: Michael

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 48 (veya 45)
 • Yükseklik: 6 ayak 2 inç
 • Meslek: Banka Soyguncusu, Film Yapımcısı
 • Eğlenceli gerçekler: Dartta iyi. Sağ kulağında sağır

Michael Townley doğumlu Michael de Santa, oyunun başında suç hayatına geri dönmek zorunda kalan yarı emekli bir banka soyguncusu. Giriş karakteri olabilir, ancak jüri, popülerlik yarışmasında diğer iki oynanabilir karakteri geride bırakıp bırakmadığı konusunda hala kararsız. Belki de en çok oyu alacak kadar mülayimdir.

Sonra tekrar, 1965’te doğduğunu söyleyen sahte bir mezar taşına sahip olduğu düşünülürse, onun hakkında biraz gizemli bir hava var, tüm arkadaşları ve ailesi ondan 45 olarak bahsediyor, bu da doğum yılını 1968’de yapacaktı.

9 Numara: Trevor Philips

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: Bilinmiyor
 • Yükseklik: 6 ayak 1.25 inç
 • Meslek: Banka Soyguncusu, Silah Kaçakçısı, Uyuşturucu Satıcısı, Striptiz Kulübü Sahibi
 • Eğlenceli gerçekler: Kanadalı. Los Santos Uluslararası Havalimanı’ndan yasaklandı. Annesini umursar.

Grand Theft Auto 5’teki üçüncü ve son ana oynanabilir karakter Trevor Philips’tir. Kısacası, Trevor bir psikopattır .

Kanada’da doğdu ve onun için bir kanon doğum tarihi olmamasına rağmen, “beş eyalette, iki ülkede, on dört farklı evde, sekiz babada, üç bakım evinde, iki ıslah tesisinde, bir güzel, hasarlı çiçek çiçeğinde büyüdüğünü iddia ediyor.

8 Numara: Amanda

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 43
 • Yükseklik: 5 ayak 8 inç
 • Meslek: Eski Egzotik Dansçı
 • Eğlenceli gerçekler: Gizlice bir Hush Mush flört profiline sahip.

Amanda de Santa, ya da Michael’ın FIB ile olan anlaşmalarından önce tüm aileyi tanık korumasına sokmadan önce bilinen adıyla Amanda Townley, oynanabilir bir karakter değil, ama yine de önemli bir karakter.

O, Michael’ın karısı, iki çocuğunun annesi ve oyunun birçok görevi için önemli bir figür. Sonunda, yine de, o ve Michael onu bırakıp ayrılıyorlar, ki muhtemelen en iyisi bu – mutlu bir evlilik gibi görünmüyor.

7 Numara: Jimmy

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 20
 • Boy: Bilinmiyor (ancak Michael’dan daha kısa)
 • Meslek: İşsiz
 • Eğlenceli gerçekler: Video oyunları oynar; komedyen olmak istiyor, komik değil

Michael’ın iki çocuğundan en küçüğü olan Jimmy, video oyunları oynamayı her şeyden çok seven 20 yaşında bir ev kadınıdır. Oldukça tembel ve kaba ama Michael ve Amanda gibi ebeveynlerle birlikte neden bu kadar işlevsiz büyüdüğü mantıklı.

Oyun ilerledikçe, en azından hareketini bir araya getirmek için bazı girişimlerde bulunur.

6 Numara: Tracey de Santa

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 22
 • Yükseklik: Bilinmiyor
 • Meslek: Şöhret veya Utanç Yarışmacısı
 • Eğlenceli gerçekler: Bazen sigara içerken yakalanabilir

1991 doğumlu Tracey, Michael’ın iki çocuğundan en büyüğüdür ve sık sık ailesiyle tartışırken veya de Santa evindeyken erkek kardeşi hakkında şikayet ederken bulunur. Bunu yapmıyorsa, televizyon seyretmekle veya havuz başında güneşlenmekle meşgul olma ihtimali yüksektir.

Grand Theft Auto 5’teki karakterlerin çoğu gibi, o da kaba ve aşındırıcıdır, ancak Michael’ın ona karşı bir zaafı olduğu açıktır ve bazen ona biraz para vermesi istenebilir.

5 Numara: Lester Arması

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: Bilinmiyor
 • Yükseklik: Bilinmiyor
 • Meslek: Bilgisayar Hacker, Heist Organizer, Darnell Bros. giysi fabrikasının eski sahibi
 • Eğlenceli gerçekler: Moonshine demler. Egzama ve astımı var.

İLGİLİ:GTA 5: En İyi Strangers & Freaks Görevleri, Sıralama

Lester Crest, Grand Theft Auto 5’teki suç girişimlerinizde önemli bir figürdür . O sadece çetenin gözde hacker’ı olmakla kalmaz, aynı zamanda yapacağınız gerçek soygunlar için planlama ve araştırmaların çoğunu da yapar.

O konuşkan bir adam, ama aksi takdirde gizemli bir figür olabilir. Yaşı hiçbir zaman doğrudan olarak belirtilmez, bunun yerine oyun içi sosyal medya uygulaması Lifeinvader’da bu konuda yalan söylediği ima edilir.

4 Numara: Lamar Davis

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 26
 • Yükseklik: 6 ayak 7 inç
 • Meslek: Repocu, hırsız, uyuşturucu satıcısı
 • Eğlenceli gerçekler: Polislere ateş etmek yerine onları uzaklaştırır. avlanmayı onaylamıyor

Lamar Davis, Franklin’in en iyi arkadaşıdır ve oyunun başlarında Franklin için ana görev verenlerden biri olarak hizmet eder.

Franklin’in nispeten sabırlı tavrına kıyasla neşeli bir adam. Ayrıca Franklin’in sık sık yorumlayacağı son derece uzun boyludur. Hepsinden iyisi, sizi sadık (ve sevimli) rottweiler’ı Chop ile tanıştırıyor.

3 Numara: Devin Weston

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 51
 • Yükseklik: 6 ayak 2 inç
 • Meslek: İş Kralı
 • Eğlenceli gerçekler: Los Santos Corkers Beyzbol Takımının bir parçası. Büyük klasist.

Grand Theft Auto 5 kötü adamlarla dolu, ancak Devin Weston bu listenin en tepesinde. Son derece zengin ve çeşitli işleri yönetiyor, ancak en sevdiğiniz kahramanlar için hayatı oldukça zorlaştırıyor.

Elbette, Weston intikam arayışında karısını ve kızını öldürmek için küçük bir Merryweather askeri ordusunu Michael’ın evine gönderdiğinden “zor” hafif bir ifade olabilir. Sonunda Michael, Franklin ve Trevor tarafından öldürülene kadar oyun boyunca ana düşmandır.

2 Numara: Steve Haines

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: 38
 • Yükseklik: 6 ayak 3 inç
 • Meslek: FIB Ajanı, Televizyon Sunucusu
 • Eğlenceli gerçekler: Annesiyle yaşıyor

Devin Weston’ın suç ortağı (tam anlamıyla) bir FIB ajanı ve oyunun ikincil antagonistidir. 1993 yılında FIB’ye (Federal Soruşturma Bürosu) katıldı, ancak uzun süredir Devin’in maaş bordrosundaydı. Oyun boyunca, diğer üç kişiye kendi ellerini kirletmemek için birçok yasa dışı görev yaptırıyor, ancak bu onu sonunda kurtarmaz. Sonunda, Weston gibi, tozu ısırır ve sonsuza kadar 38 olarak kalır.

1 Numara: Chop

Efsane Oyun Grand Theft Auto 5 'in Hikayesi ve Karakter Analizi
 • Yaş: Bilinmiyor
 • Yükseklik: Rottweiller boyutunda
 • Meslek: En İyi Arkadaş
 • Eğlenceli gerçekler: Konuşma radyosunda durmadan havlar

Grand Theft Auto 5, üç oynanabilir kahramana sahip olmasıyla AAA video oyunları için cesur bir adımdı. Ama Michael, Franklin veya Trevor’dan bile daha iyi olan Chop’tur.

Kısaca onun olarak oynayabilirsiniz ve daha sonra sizi sadık bir arkadaş olarak takip edecektir. Teknik olarak Lamar’ın köpeği ama oyunun çoğunu Franklin ile birlikte yaşıyor. O iyi bir hayvan !

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. canan

  varya sırf bu oyun ıcın dersım var dıyıp ınternet cafeye kacar oynar gelırdım be oyle severdım

 2. Canan can

  Hastayım bu oyuna bunun icin evden gider internet cafede oynar gelirdim

 3. Hayrettin sahin

  Efsana oyun gta 5 serisi karakterleri ve oyunun görevleri nasıl oynanacağını ve oyun içindeki karakterlerin oyun içindeki rollerini en iyi şekilde açıklanmış ellerinize sağlık oyun hakkında bilgi edinmek isteyenler içinde çok iyi açıklayıcı olmuş gerçekten.