«
MERCEDES

Teknoloji dünyası nefesini tutmuş online olarak gerçekleşecek CES 2021’i beklerken, Mercedes hiç beklenmeyen bir yenilikle karşımıza çıktı. Bu yeni ön konsol Hyperscreen, alıştığımız otomobil deneyimini de kökünden değiştirecek gibi görünüyor.

.

Mercedes’ten Muhteşem Ön Konsol!

.

Mercedes Hyperscreen’den Akıllı Telefonları Kıskandıracak Özellikler

.

Mercedes tarafından, elektrikli otomobil modelleri için geliştirilen bu yeni ön konsol, yol bilgisayarı ya da eğlence sistemi içermekten çok daha fazlasına hakim durumda.

.

Mercedes-Benz AG yöneticisi Sajjad Khan tarafından bir lansmanla tanıtılan Hyperscreen ile akıllı otomobil çağı için de önemli bir adım atılmış olabilir. Tam anlamıyla ön konsoldan daha fazla alanı kaplayan bu dijital panel, 56 inçlik ve tamamen dokunmatik OLED bir ekranı kapsıyor.

.

Mercedes’ten Muhteşem Ön Konsol!

.

Hyperscreen, aynı zamanda sekiz çekirdekli işlemci ve 24 GB boyutunda dev bir RAM ile karşımıza çıkıyor. Bu geniş konsolun ısınmasına engel olmak adına iki adet büyük fan, sağ ve sol kenarlara yerleştirilmiş.

.

Tüm konsolu kaplayan, bu kadar büyük ve parlak bir OLED ekran, çizilmelere dayanıklı olması için alüminyum silikattan yapılma özel bir kaplamaya sahip. Corning Gorilla Glass tarafından korunan bu ekran, titreşim yoluyla çalışan dokunmatik bir teknolojiye sahip.

.

Hyperscreen ve Yapay Zekalı Arayüzü

.

Siyah bir zeminle gelen bu OLED ekranlı akıllı ön konsol, Mercedes tarafından geliştirilen ve yapay zekaya sahip MBUX arayüzüne sahip.

.

Mercedes’ten Muhteşem Ön Konsol!

.

Bu akıllı arayüz sayesinde Hyperscreen, sürücüsünü tanıyarak, dokunmasına ihtiyaç bile kalmadan alışkanlıklarına göre seçimleri karşısına çıkarabilecek.

.

Yol bilgisayarı için de büyük bir yer ayrılan panelde, sürücünün yanında yer alan yolcu için de araç ısısı ve ön yolcunun kendisi için müzik gibi seçimler yapmasını sağlayan bir menü sunacak. Önde yolcu olmadığı zaman ise, panelin bu kısmında özel bir animasyon yer alacak.

.

Mercedes’ten Muhteşem Ön Konsol!

.

Sajjad KhanHyperscreen için geliştirilen MBUX arayüzünün, sürücünün panele bir süre sonra dokunmasına gerek kalmayacak kadar iyi bir yapay zekaya sahip olduğunu iddia ediyor.

.

Mercedes tarafından bu özelliğe “sıfır katman” ismi takılmış. Bu arada bu akıllı ön konsol, isteğe bağlı olarak Mercedes elektrikli otomobil modellerine eklenecek.

.

Bu arada bu akıllı gösterge panelielektrikli otomobil enerjisinin ne kadar harcandığının kontrolü ve geri kazanımı için özel bir EV (Elektrikli araç) ekran seçeneğine sahip.

.

Mercedes’ten Muhteşem Ön Konsol!

.

Ayrıca Mercedes’in 2021 yılı içinde sedan bir elektrikli otomobil tanıtacağı düşünülüyor. Şirket tarafından kısaca EQS olarak isimlendirilen modellerde, bu akıllı panelin de yer alması bekleniyor.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *