NASA'nın rehberli Mars turu, Perseverance'ın en esnek kamerasına dokunacak | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

NASA’nın rehberli Mars turu, Perseverance’ın en esnek kamerasına dokunacak

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA'nın rehberli Mars turu, Perseverance'ın en esnek kamerasına dokunacak

NASA, kırmızı gezegene yeni bir göz atmak için Perseverance’ın yüksek teknolojili Mastcam-Z robotik gözlerine dokunarak bugün mutlaka görülmesi gereken bir Mars video turu hazırlıyor. Bu sadece Mars’ı 360 derece tam olarak görmek değil, aynı zamanda yeni iniş yapan gezginin neleri görebildiğine ve bilim adamlarının onu neden keşfetmeye istekli olduğuna dair rehberli bir görünüm elde etmek için bir fırsat.

Azim , 18 Şubat Perşembe günü Mars’a indi ve o zamandan beri gezginin sistemleri yavaş yavaş çevrimiçi oluyor. Güçlendirilecek en eski enstrümantasyonlardan bazıları kameralardır: Perseverance’ın toplamda 23’ü vardır, ancak çoğu biraz farklıdır ve farklı ihtiyaçları karşılar.

Mastcam-Z aslında iki kameradır , bir değil. Gezginin “kafasına” monte edilmiş, böylece hareket ettirilebilir, kamera sistemi birbirinden 9,5 inç uzaklıkta konumlandırılmış iki 2 megapiksel sensör kullanır. Bu şekilde, Mars yüzeyinin 3 boyutlu görüntülerini yakalayabilir.

NASA'nın rehberli Mars turu, Perseverance'ın en esnek kamerasına dokunacak

Aynı derecede önemli olan, “Z” son ekidir: bu, iki kamerada yerleşik olan yakınlaştırmaya bir referanstır. Önceki Mars gezgini Curiosity, optiklerinin hiçbirinde yakınlaştırmaya sahip değildi, ancak Perseverance zoom özelliği sayesinde, ilk önce yuvarlanmak zorunda kalmadan uzun mesafeleri görebilecek. Aslında NASA, “bir ev sineği kadar küçük özellikleri görebildiğini – bir futbol sahasının uzunluğu kadar olan bir mesafeden” diyor.

Montaj şekli nedeniyle Mastcam-Z, gezici etrafındaki panoramalar için tam 360 derece dönebilir. Ayrıca tam 180 derece yukarı ve aşağı görünebilir. NASA’nın 25 Şubat Perşembe günü saat 16:00 EST’de (13:00 PST) başlayacak olan video rehberli turunda ve rehberli turunda tam olarak yararlanacağı bu yetenekler.
NASA'nın rehberli Mars turu, Perseverance'ın en esnek kamerasına dokunacak

NASA, Perseverance’ın indiği Jezero Krateri’nin yüksek çözünürlüklü panoramasını paylaştı . Bununla birlikte, Jet Tahrik Laboratuvarı ve diğer yerlerdeki ekibin sahip olduğu arka plan bilgisi olmadan, gezginin tam olarak neye baktığını ve bunun neden önemli olabileceğini bilmek zor. Bu, Perseverance bir inç ileri veya geri gitmeden önce bile, NASA’nın bugün yanıtlamaya yardımcı olmayı amaçladığı bir şey.

Bunun gerçekleşmesinden önce tekerlek sisteminin kontrol edilmesi gerekir: gerçekte tekerlekler, amaçlandığı gibi çalıştıklarından emin olmak için sola ve sağa “kıpırdatır”. Perseverance’ın keşfi nispeten yavaş olacak, çünkü keşif aracı, Mars toprağını ve regolitini yerleşik alet bankasıyla incelemek için kazmakla kalmıyor, aynı zamanda bazılarını özel olarak tasarlanmış numune tüplerine paketliyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: