Sahte Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Sahte Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor!

avatar

Büşra Çevik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sahte Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor!

Uzun zamandır beklenen Cyberpunk 2077, çıkışı ile Dünya genelinde konuşulmaya başlandı. Böylesine popüler olan yapımlar sayesinde, fırsatçılar ve kötü amaçlı kişiler de kullanıcıları çok rahat kandırabiliyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Cyberpunk 2077 Android versiyonu, grafikleri sebebiyle birçok kişi tarafından mizah konusuna dönmüştü. Ancak tehlike, buz dağının görünmeyen kısmında yatıyor.

.

Cyberpunk 2077’nin mobil bir versiyonu olsaydı, bunu piyasaya sürecek şirket aynı zamanda oyunun geliştiricisi olan CD Projekt RED olurdu.

.

Sahte Cyberpunk 2077 Android telefonlarda kullanıcı verilerini tehdit ediyor.

 

Kaspersky‘da Android için kötü amaçlı yazılım analisti olarak çalışan @sh1shk0va, Twitter’da paylaştığı gönderi ile aslında tehlikenin ne derece büyük olduğunu kullanıcılara göstermiş oldu. Cyberpunk 2077’nin mobil versiyonu olmadığı gibi, indirilen dosya aslında BlackKingdom fidye yazılımının bir çeşidi olan CoderWare adlı bir kötü amaçlı yazılımıdır.

Telefon şifrelendikten sonra ortaya çıkan ekranda, kullanıcı dosyalarının kitlendiğini ve ödeme yapıldığı taktirde dosyaların ulaşılabilir olacağından bahsediyor. Ödeme için 500 dolar istenirken, tanınan süre ise 10 saat. Birçok kötü amaçlı yazılımda olduğu gibi para, izinin sürülememesi için Bitcoin üzerinden isteniyor. Ödeme yapmanın kesin olarak dosyalarınızı kurtarmayacağını söylemekte fayda var.

.

Shishkova, Android üzerinde bulunan sahte Cyberpunk 2077 için fidye ödemeden şifreyi çözmenin bir yolu olduğunu da belirtiyor. CoderWare’de, şifre çözücü yazılımlar tarafından geliştirilen ve dosyaların kurtarılmasına izin veren sabit kodlanmış bir anahtar bulunabiliyor. Ancak, bu anahtarın da garantisi yok.

.

Sahte Cyberpunk 2077, Google Play Store arayüzünü taklit eden ve kullanıcıları tuzağa düşüren farklı bir internet sitesinden indirilebiliyor. Fidye yazılımı, resmi olarak Play Store üzerinde bulunmuyor.

.

Takipte kalın!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: