.

Sahte RTX 3000 serisi eBay listeleri, botları hedeflediklerini iddia ediyor, ancak bu bir dolandırıcının bahanesi mi?

.

RTX 3000 serisi kartları, Radeon RX 6000S, Ryzen 5000 CPU’lar ve yeni konsolları herkese küçük bir bölümü nedeniyle stok durumu sorunları, uğramış scalpers açık artırma sitelerinde büyük kar yapmak için bunları kapma. Ocak ayındaki bir rapor, scalpers’ın 65 milyon $ değerinde 53.000’den fazla yeni Nvidia / AMD kartı sattığını gösterdi, bu rakamlar şimdi daha da büyük olacak.

.

EBay’de MSRP’leri altında satılan çok sayıda RTX 3080/3090 kartı var, ancak bir tane satın almanın hayal kırıklığına yol açacağını söylemeye gerek yok; çoğu ürün resimlerinden başka bir şey değildir.

.

Sahte RTX 3000 Serisi Ebay Listeleri, Botları Hedeflediklerini İddia Ediyor, Ancak Bu Bir Dolandırıcının Bahanesi Mi?

.

.

“İNSANLARA İZİN VERİLMEZ!” bir müzayedeyi belirtir. “BOT OLMADAN YA DA KARTIN DİJİTAL SANAT PARÇASINI GÜNCEL PAZAR KOŞULLARINA ANIT OLARAK SATIN ALMAK İSTEDİĞİNİZDE SATIN ALMAYIN.”

.

Scalper’ları cezalandıran her şey memnuniyetle karşılanmalıdır, ancak bu listelerin çoğunun, özellikle “para iadesi yoksa, iadesi yok” politikaları olduğu için, satıcıların sırtını örtmenin bir yolu olarak “yalnızca botlara yönelik” mesajlar içerdiğini hayal etmek kolaydır.

.

Sahte RTX 3000 Serisi Ebay Listeleri, Botları Hedeflediklerini İddia Ediyor, Ancak Bu Bir Dolandırıcının Bahanesi Mi?

.

Dolandırıcıların zorladığı yalnızca kart görüntüleri değil. PCMag , bir kişinin “NVIDIA GeForce RTX 3080 Kurucu Sürümü” sattığını belirtiyor, ancak açıklama bunun “Yeni 3D BASKILI PLASTİK MODEL” olduğunu gösteriyor. Boş kutular için başka müzayedeler de var.

.

EBay’de bir RTX 3080 satın almaya istekli iseniz, gerçek ürün için 1.000 $ ‘dan fazla ödeme yapmayı bekleyin ve açıklamayı okuduğunuzdan emin olun.

.