Sosyal Medya Komisyonu Kuruluyor! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Sosyal Medya Komisyonu Kuruluyor!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal Medya Komisyonu Kuruluyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sosyal medya düzene sokulmalı” çağrısı sonrasında ülke gündemine oturan “sosyal medya düzenlemesi” için anlaşılamadığını sizlere duyurmuştuk. AK Parti düzenlemenin Ekim’den önce çıkartılması için önerilerini diğer partilere götürdü, ancak bazı maddeler kabul edilmedi. Bu çerçevede “Dijital Mecralar Komisyonu” kurulmasına dair son dakika hamlesi geldi.

.

Komisyonu kurma kararı nasıl çıktı? Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmeler sırasında ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’na’ “Dijital Mecralar Komisyonu” kurulması maddesi ilave edildi.

Sosyal Medya

Sosyal medya için Dijital Mecralar Komisyonu!

.

17 üyeden oluşacak komisyonun amacı “bireylerin kişilik haklarına özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı yahut çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesi” olarak ifade ediliyor.

.

Haberler.com tarafındna paylaşılan bilgiye göre komisyonun görevleri şunlar olacak:

.

– Kendisine esas veya tali olarak havale edilen işleri görüşmek; Başkanlığın talebi üzerine ya da istenildiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan kanun teklifleri ile olağanüstü hal sırasında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini görev alanı yönünden inceleyerek ihtisas komisyonlarına görüş sunmak.

Sosyal Medya Komisyonu Kuruluyor!

– İnternet kullanımının kanunlara, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı yahut çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi konularında görüş ve öneriler sunmak.

.

– İnternet kullanımı yoluyla işlenen suçlarla etkin şekilde mücadele edilmesi konusunda görüş ve öneriler sunmak.

.

– Belirtilen konularda uluslararası alanda kabul gören gelişmeleri izlemek, bu konular hakkında gerektiğinde yurt dışında incelemelerde bulunmak ve bu gelişmeler konusunda görüş ve öneriler sunmak.

.

– İnternetin hukuka uygun kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirici etkinlik ve projeler yapmak.

.

– Komisyon, görevleri ile ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşlarından, bu kanun kapsamında faaliyet gösteren içerik sağlayıcılar, erişim sağlayıcılar, yer sağlayıcılar ile yerli veya yabancı diğer gerçek ve tüzel kişilerden bilgi ve belge isteyebilecek.

Sosyal Medya Komisyonu Kuruluyor!

– Görev alanıyla ilgili faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının çalışmalarından yararlanabilecek, gerekli gördüğünde uzmanları fikirlerini almak üzere çağırabilecek.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: