«
2021_ID.4-12264-1-1280x800-1-1280x720

Volkswagen ID.4 elektrikli crossover resmi olarak 2021 Dünya Yılın Otomobili seçildi. Toyota GR Yaris, Audi A3, BMW 4 Serisi, Kia K5 ve Mazda MX-30 dahil olmak üzere eklektik bir hatchback, sedan, coupe ve SUV karışımına karşı tacı kazandı.

Bu yıl, jüri üyeleri, geçen 15 Şubat oylamasının ilk turundan önce her adayı test etmek için fazladan üç hafta daha geçirdi. 15 Mart’taki ikinci ve son oylamayı başlatmak için en iyi on finalist 2 Mart’ta açıklandı. bu yıl Dünya Yılın Otomobili yarışmaları:

• Audi A3
• BMW 2-Serisi Gran Coupe
• BMW 4-Serisi
• Honda e
• Kia K5
• Kia Sorento
• Mazda MX-30
• Mercedes-Benz GLA
• Toyota Yaris
• Volkswagen ID.4

2021 Dünya Yılın Otomobili: Volkswagen ID.4

Sürpriz sürpriz! Bu yılın Dünya Yılın Otomobili bir araba değil, bir crossover ve bu da elektrikli bir otomobil. VW ID.4 bir all-elektrik Volkswagen Amerika’nın ilk tadıdır. Sıfırdan tamamen yeni olan ID.4, VW’nin özel MEB mimarisine dayanıyor. Tek motorlu varyantından 82 kWh akü grubuna, en az 250 mil menzile ve 201 beygir gücüne sahiptir.

Ama VW ID. 4’ün en büyük çekilişi fiyatlandırmadır. VW, ID ile EV sahipliğini demokratikleştiriyor. 4’ün 39.995 $ taban fiyatı. ID.4 1. Sürüm modeli, federal ve yerel vergi kredilerinden önce 45.190 $ ‘dır, tam yüklü bir Toyota RAV4 Prime XSE plug-in-hybrid’in 42.000 $’ ın altında bir taban fiyatı olduğu düşünülen mükemmel bir fiyatlandırma stratejisi.

35.000 $ ‘lık gerçek bir Tesla için yüksek ve düşük bekliyordum. VW ID.4, Tesla Model 3 veya Model Y kadar hızlı veya havalı olmasa da – daha uzun sürüş menzillerine sahip olmaktan bahsetmiyorum bile – ID.4 yavaş yavaş elektrikli çağın insanların arabası haline geliyor.

2021 Dünya Yılın Otomobili yarışmasında ilk üç finalist arasında Toyota Yaris ve Honda e. 2021 Yaris son derece verimli (60 mpg’ye kadar) ve uygun bir süper mini gibi işliyor, ancak CVT şanzımanı bir fiyasko. Artık feshedilmiş Mazda 2’ye dayanmayan dördüncü nesil Yaris, Toyota’nın TNGA-B platformu üzerine inşa edildi.

Öte yandan, Honda e eğlenceli bir şehir kruvazörüdür. Mükemmel retro hatch tasarımı gibi şık kullanım, çevik direksiyon ve geniş bir kabin standarttır. Yalnızca 28,5 kWh pil ve yaklaşık 100 mil menzile sahip olabilir, ancak herkesin günlük sürücü olarak uzun menzilli bir Tesla’ya ihtiyacı yoktur.

Bir sedan en son 2015 yılında W205 Mercedes-Benz C-Class ile Yılın Dünya Otomobili ödülünü kazandı ve en son hatchback 2013 yılında Mk7 VW Golf ile kazandı. Ancak 2016’dan 2021’e kadar, Dünya Yılın Otomobili ödülü, şüphesiz günümüzün en popüler otomobil endüstrisi segmenti olan bir spor arazi aracına veya crossover’a veriliyor.

Geçen yıl, Kia Telluride eriği aldı, ancak bu VW ID. Bu yıl 4’ün parlama zamanı.

2021 Dünya Kentsel Otomobili: Honda e

Honda e ödülü kazanan kısa geldi, ama Tyota Yaris, Hyundai i20, Hyundai i10 ve gelecek nesil Honda Jazz / Fit avlamasında 2021 Dünya Kentsel Araba ödülü ile ayrıldı.

Honda yeni Fit’i ABD portföyünden çıkarıyor ve bu utanç verici. Dördüncü nesil model, otoyolda 45 mpg’ye kadar hız sağlamak için isteğe bağlı iki motorlu hibrit bir güç aktarım mekanizmasına sahiptir.

Bununla birlikte, son derece sevimli Honda e, kıvrımlı yol tutuşu, retro-modern iç tasarımı ve sürmesi eğlenceli tavrıyla galip geliyor.

2021 Dünya Lüks Otomobili: Mercedes-Benz S-Serisi

Yedinci nesil Mercedes-Benz S-Serisi ile nereden başlayabilirim ? Her yeni S-Serisi, lüks, teknoloji ve konfor özelliklerinin bir vitrini. 2021 Mercedes S-Class’ta her şeyden daha fazlası var ve ben her şeyi kastediyorum.

Yeni S-Serisi’ndeki sayısız yeniliğe kafa yormak zor , ancak bir şey net: Mercedes S-Serisi, 2021 Dünya Lüks Otomobili ve paranın satın alabileceği en iyi premium araç olmaya devam ediyor.

Dikkat et; S-Serisi, Polestar 2 ve Land Rover Defender ile dünya lüks otomobil ödülü için ilk üçe girdi. Ayrıca ilk beşte BMW X6 ve Aston Martin DBX’i geçti.

2021 Dünya Yılın Otomobili: Volkswagen ID.4

2021 Dünya Performans Otomobili: Porsche 911 Turbo

2021 Porsche 911 Turbo daha büyük turbo, sekiz vitesli çift kavramalı şanzıman, adaptif aerodinamik ve akıllı bir AWD sistemi, büyük bir performans arabası gerekli tüm maddeler vardır.

572 beygir gücü ve 553 pound-feet tork sağlayan 3,7 litrelik düz altı bir torka sahiptir; bu, yalnızca 2,7 saniyede 60 mil / saate ve 198 mil / sa azami hıza ulaşmak için fazlasıyla yeterlidir. Yeni 911 Turbo beni ömür boyu bir Porsche hayranı yaptı.

Porsche 911 Turbo , 2021 Dünya Performans Otomobili ödülünü kazanmak için Audi RS Q8 ve Toyota GR Yaris ile yarıştı. İlk beşi tamamlayanlar, BMW M2 CS ve BMW X5 M / X6 M.

2021 Dünya Yılın Otomobili: Volkswagen ID.4

2021 Yılın Dünya Otomobili Tasarımı: Land Rover Defender

Land Rover, önceki Defenders’ın arkaik merdiven çerçeve şasisini terk etti ve tamamen yeni Defender için yenilikçi bir alüminyum D7x monokok geliştirdi . Sonuç, modern SUV alıcılarının kesinlikle takdir edeceği bir şey olan daha iyi incelik ve daha rahat bir sürüş. Ayrıca, 2021 Yılın Dünya Otomobil Tasarımı ödülünü kazanmaya yetecek kadar net hatları, kısa çıkıntıları ve atletik duruşuyla retro esintili bir vücut stiline sahiptir.

Dünyada Yılın Otomobili dalında ilk on finalist ve her kategorideki ilk beş finalistin tümü, World Car Design ödülünde yarışmaya hak kazanır. Ancak Land Rover Defender , Yılın Dünya Otomobil Tasarımı dalında ilk beşte Honda e, Mazda MX-30 , Polestar 2 ve Porsche 911 Turbo’yu geride bıraktı.

2021 Dünya Otomobil Ödülleri’nin tüm kazananlarını tebrik ediyoruz. Önümüzdeki yılki etkinliğin, bu yılın sonuna doğru gelen yeni elektrikli araçlarla daha yakın bir yarış olmasını bekliyorum. Başka bir SUV WCOTY olacak mı yoksa korumanın değiştiğine mi şahit olacağız? Bizi izlemeye devam edin!

2021 Dünya Yılın Otomobili: Volkswagen ID.4

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *