«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Elon Musk’a 5G şoku! Starlink hayali erken mi bitiyor?

Elon Musk’a 5G şoku! Starlink hayali erken mi bitiyor?

starlink-06

Starlink için yeni bir 5G krizi ortaya çıktı. ABD’nin 5G frekansına izin vermesi, Starlink uydularını kullanılamaz hale getirdi.

SpaceX’in uydudan internet projesi Starlink, her geride bıraktığımız gün daha çok bölgeye ulaşıyor. Ancak ABD düzenleyici kurumu FCC doğrulusunda alınan son karar, bu büyümeyi engelleyebilir. 5G erişimi amacıyla belirli radyo frekanslarının kullanılmasına izin veren FCC, Starlink’in kullanılamaz duruma gelmesine de kapı araladı.

SpaceX: Starlink ağlarının yüzde 77’si kullanılamaz duruma gelecek

ABD’deki düzenleyici kurumu, Dish Network adlı bir şirkete 12 GHz spektrumunu kullanma izni verdi. Dish’in 5G operasyonları amacıyla 12 GHz spektrumunu kullanması ise Starlink’in uydularına zarar verecek. Rapora göre 2400 Starlink uydusu 12 GHz bandı üzerinden internet dağıtıyor.
Konuyla alakalı SpaceX’ten gelen açıklamada, kullanıcıların gerektiğince alakalı olması gerektiğine ilgi çekildi. Dish’in lobicilik yaptığına ve başarılı olduğuna vurgu yapan SpaceX, yüz binlerce müşterisinin parazit riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Starlink amacıyla yayılan son raporda, kullanıcıların yüzde 77’sinden fazlasının internet ağında parazitlenme görülebileceği ve yüzde 74’ünde hizmet kesintisi yaşanabileceği belirtildi. Starlink müşterilerine gönderilen kritik uyarıda şu ifadeler kullanıldı:

Dish’in lobicilik çabaları başarılı olursa, çalışmamız Starlink müşterilerinin yüzde 77’sinden fazlasında zararlı iletişim ve yüzde 74’ünde toplam hizmet kesintisi yaşayacaklarını ve bu da Starlink’i fazlası Amerikalı amacıyla kullanılamaz duruma getireceğini gösteriyor.

Dish Network amacıyla verdiği 12 GHz spektrum izniyle alakalı olarak FCC’ye ulaşan SpaceX’in uydu politikası direktörü David Goldman, bu iznin “uluslararası kısıtlamalarda” artış yaşatabileceğini söyledi. Yani SpaceX, başka ülkelerin de benzer izinler vermesinden çekiniyor.
Dish’i lobicilik ile suçlayan SpaceX, FCC’ye kasıtlı olarak yanıltıcı rapor eder sunup sunulmadığını araştıracağını söyledi. Kesinti yaşayabilecek Starlink müşterilerinin geleceği ise henüz belirsiz.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *