«
jupiter-2

Jüpiter’in birden çok renkte ışıkla çekilmiş yeni görüntüleri paylaşıldı. Görüntüler Gemini North ve NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan geliyor ve Jüpiter’i kızılötesi, görünür ve morötesi ışık dalga boylarında gösteriyor. Görüntüler, gezegenin diski boyunca uzanan Büyük Kırmızı Leke, süper fırtınalar ve devasa siklonlar dahil Jüpiter’in atmosferik özelliklerini gösteriyor.

Hubble Uzay Teleskobu üzerindeki Geniş Alan Kamerası 3 kullanılarak gezegenin görünür ve morötesi görüntüleri yakalandı. Kızılötesi görüntü, Hawaii’deki Gemini North’ta Near-InfraRed Imager cihazı kullanılarak çekildi. Üç gözlem aynı zamanda, 11 Ocak 2017, 15:41 evrensel saatte alınmıştır.

Gökbilimciler, üç görüntünün, bilim adamlarının Jüpiter’i farklı ışık dalga boylarında görüntüleyerek gezegene dair başka türlü elde edilemeyen içgörüler elde etmelerine izin vererek çok dalga boylu astronominin önemli bir avantajını vurguladığını belirtiyorlar. Jüpiter, kızılötesi, görünür ve ultraviyole gözlemlerde çok farklı bir görünüme sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken ilginç bir husus, Jüpiter’de büyük bir fırtına olan Büyük Kırmızı Leke’nin hem görünür hem de morötesi görüntülerde açıkça görülebilmesi, ancak kızılötesi olarak neredeyse görünmez olmasıdır. Büyük Kırmızı Leke, tüm gezegenimizin içine sığacak kadar büyüktür. Görüntüler ayrıca büyük gezegenin yüzeyinde görülebilen diğer fırtına sistemlerini de gösteriyor. Red Spot Jr. lakaplı başka bir bölge, büyük kardeşinden çok uzak olmayan gezegenin sağ alt bölümünde.

Bu küçük fırtına, benzer büyüklükteki üç fırtına birleştiğinde 2000 yılında oluştu. Atmosferdeki bir diğer önemli nesne, gezegenin kuzey yarım küresindeki parlak bir çizgidir. Bu çizgi bir siklonik girdap veya muhtemelen bir dizi girdaptır ve Doğu-Batı yönünde yaklaşık 45.000 mil uzanır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *