«
tesla-model-s-0-1536x960

Tesla, neredeyse 135.000 arabayı geri çağırıyor ve sonunda gösterge tablolarına hakim olan dokunmatik ekranların sürücüler için gerçek bir güvenlik tehlikesi oluşturabilecek bir arızaya sahip olduğunu kabul ediyor. Hem Model S sedan hem de Model X SUV, bazı elektrikli araçların ekranlarının kısmen veya tamamen karartıldığını gören geri çağırmadan etkileniyor.

Tesla, 2012 yılında dokunmatik ekran merkezli düzeniyle Model S’yi piyasaya sürdüğünde araç kabini tasarımını yeniledi. O zamanlar sıradan olan küçük ekranlardan ziyade, pahalı lüks arabalarda bile, Model S, neredeyse her özelliğin ve hizmetin kontrol edilebildiği 12 inçlik bir ekrana sahipti.

Tesla, elektrikli otomobilleri dokunmatik ekran çarpışma riski üzerinden hatırlıyor

Bu, gömülü bir veri bağlantısıyla birleştiğinde, Tesla’nın Model S’nin işlevselliğini hızla yinelemesine ve düzenli olarak kablosuz güncellemelerde yeni özellikler ve kontroller sunmasına izin verdi. Otomobil üreticisi, Model X elektrikli SUV’da aynı yaklaşımı kullandı ve öncelikle dijital bir arayüzün araçlarını fiziksel kontrollere sahip olduklarından çok daha esnek hale getirdiğini iddia etti.

Sorun, temel güvenlik teknolojisi ve dokunmatik ekrandan erişilen diğer işlevlerle ilgili olarak, bu ekranlardaki arızaların ciddiydi. Sahiplerden, ekranlarının çalışmayı bırakacağına dair raporları defalarca gündeme geldi, ancak Tesla çoğu zaman ekranın yerini alsa da, tam ve resmi bir geri çağırmayı üstlenmek anlaşılır bir şekilde isteksizdi. Sahiplerin ve Ulusal Karayolu Trafik İdaresi’nin (NHTSA) istediği ve Tesla’nın nihayet kabul ettiği şey budur.

Tesla, elektrikli otomobilleri dokunmatik ekran çarpışma riski üzerinden hatırlıyor

Geri çağırma, 2012 ile 2018 arasında üretilen Model S sedanların yanı sıra 2016 ile 2018 arasında üretilen Model X SUV’leri de etkiliyor. Toplamda 134.951 EV var. Sahipler, geri çağırma hakkında bilgilendirilmeye çoktan başladı.

Bu mesaja göre, sorun, medya kontrol biriminde bulunan 8GB’lık yerleşik bir eMMC bellek kartıdır. Tesla, bunun “biriken aşınma nedeniyle arıza yapabileceğini” açıklıyor ve eğer kırılırsa orta ekran çalışmayı durdurabilir. Tesla, “Hızlanma, frenleme veya direksiyon üzerinde herhangi bir etki de dahil olmak üzere aracın sürülebilirliği için hiçbir risk yok” diye ısrar ediyor, “ve bu durumdan kaynaklanan herhangi bir kaza veya yaralanmanın farkında değiliz.”

Tesla, elektrikli otomobilleri dokunmatik ekran çarpışma riski üzerinden hatırlıyor

Model S ve Model X, kabinde hem merkezi dokunmatik ekran hem de sürücü için hız, menzil ve diğer bilgileri gösteren daha küçük bir panel olmak üzere iki ekran kullanır. Bununla birlikte, NHTSA’ya göre, eMMC aşınırsa, mal sahipleri arka görüş kamerası ekranının kullanımını, camlarının buzunu çözme veya buğu giderme yeteneğini ve dış dönüş sinyali aydınlatmasının “görüş alanını azaltıp çarpışma riskini artırmasını” kaybedebilir.

Tesla ile NHTSA arasındaki bu yıl ilk gerginlik değil. Otomobil üreticisi kısa süre önce yeniden tasarlanan Model S ve Model X EV’leri, sac metal altında performans yükseltmeleri ve cesur bir yeni iç mekan yenilemesiyle tamamladı. Dikey dokunmatik ekran 90 derece döndürüldü ve şimdi Model 3 ve Model Y’de bulunan arayüz gibi yatay durumda.

Tesla, elektrikli otomobilleri dokunmatik ekran çarpışma riski üzerinden hatırlıyor

Ancak en çok tartışmaya neden olan şey direksiyon simidi. Gitti, normal dairesel tekerlek yerine Tesla’nın boyunduruk olarak adlandırdığı daha küçük, dikdörtgen bir versiyonla değiştirildi, tıpkı bir uçakta bulmayı beklediğiniz gibi. Ne kadar iyi bir kararın değiştiğine dair görüşler, ancak NHTSA, yeni şekli kamuya açıklanana kadar görmediğini ve bununla ilgili güvenlik soruları soracağını söyledi.

Bu son geri çağırmanın 30 Mart’tan itibaren başlaması bekleniyor. Sahipler için ücretsiz olacak olan eMMC denetleyicisinin değiştirilmesini içerecek ve uygun olanlar, hizmet için arabalarını rezerve etme süreci hakkında bir e-posta görmeyi beklemelidir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *